Polski English Deutch wyjście strona główna
 
  jesteś tutaj: nadzieja.pl > historia      
 

HISTORIA SERWISU

 
 
Pierwsza wersja witryny, strona główna.

 

 

Pierwsza wersja witryny, rozdział z książki „Droga do Chrystusa”.

 

 

Druga wersja witryny, strona główna z dziwnie umieszczonymi hiperłączami na górze strony.

 

 

Druga wersja witryny, dół strony głównej (wtedy bez zdjęcia Grześka).

 

 

Druga wersja witryny, strona pastora.

 

 

Druga wersja witryny, strona pastora, dół.

 

 

Trzecia wersja witryny, strona autorów.

 

 

Trzecia wersja witryny, strona archiwum.

 

 

Trzecia wersja witryny, wersja angielska strony głównej.

 

 

Czwarta wersja witryny, strona główna

 

 

Czwarta wersja witryny, strona sklepu on-line

 

 

Czwarta wersja witryny, strona pastora on-line

 

 

Czwarta wersja witryny, strona lekarza on-line

 

 

Czwarta wersja witryny, strona zielarza on-line

 

 

Czwarta wersja witryny, strona rodzina on-line

Zaczęło się dosyć nieskomplikowanie. W połowie 1999 roku. Od pragnienia, a potem pomysłu. Arek pracował już wcześniej nad witrynami internetowymi. Joe natomiast miał ochotę podzielić się z internautami Ewangelią w oparciu o pisma chrześcijańskiej pisarki Ellen G. White. To było wyzwanie. Przed nimi nikt tego w Polsce nie robił. Arek i Joe są wyznawcami Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, inaczej: adwentystami. Posłuchaj w technice Real Media:

NAUKA KOŚCIOŁA  HISTORIA KOŚCIOŁA W POLSCE

W krótkim czasie Arek przygotował pierwszy projekt. Kilka stroniczek, prosta grafika i będący do dziś w użyciu w serwisie kolor... autobusów komunikacji miejskiej w Warszawie — agresywna ciemna żółć, czerwień i błękit. Do tego pierwsze rozdziały z książki „Droga do Chrystusa” (dziś zwane KSIĄŻKAMI). Niedługo potem pojawiła się koncepcja nagrania dla potrzeb serwisu wersji dźwiękowej, z przeznaczeniem jej dla osób z niektórymi wadami wzroku lub po prostu dla tych, którzy nie mogą czytać lub którym nie chce się czytać.

Arek zaopatrzył się w odpowiedni sprzęt i zaczął nagrania w akademiku. Jak powiada, pod koniec nagrań był blisko załamania nerwowego, gdyż materiał chciał przygotować dobrze, bez błędów, przejęzyczeń i obcych dźwięków w tle. „Ale to były marzenia ściętej głowy” — dodaje. „Kiedy wracałem z pracy wieczorem siadałem do komputera i mikrofonu. Najgorsze jednak były dźwięki dobiegające z korytarza, na którym nie było nawet wykładziny. A wiecie, jak to bywa w akademiku. Musiałem wtedy przerywać nagranie lub zaczynać od początku. To było bardzo męczące. Nagranie całości tekstu zajęło mi więc ponad dwa tygodnie.

Dziś powstają już profesjonalne nagrania, wykonywane w studiu radiowym. Na pierwszy ogień poszła oczywiście „Droga do Chrystusa”. Czyta ją aktorka, Anna Samusionek. Szykuje się też inna: „Dzień, w którym zginie zło”. W tym przypadku lektorem będzie pastor Roman Chalupka oraz „Aby poznać Boga”, którą będą czytać oboje. W zanadrzu jest także coś dla dzieci oraz, mamy nadzieję, także inne wydawnictwa dźwiękowe.

Joe natomiast, z racji swego zawodu, zajął się sprawami finansowymi i organizacyjnymi. Jego zadaniem było także przekonać władze swego Kościoła do tego projektu. Przedstawił szczegółowe plany i udało się. Joe po prostu robi to jakby przypadkiem. Poza tym jest bardzo cierpliwy w dążeniu do celu. Dzięki niemu istnieje realne zaplecze finansowe dla tego typu działalności w sieci i to on pierwszy właśnie podsunął pomysł stworzenia takiego serwisu. Jako człowiek dążący do działania zgodnie z prawem sprawił, że na początku 2001 roku przekształciliśmy się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, typu non-profit, co otworzyło przed nami bardzo duże możliwości.

Ale wróćmy do historii. Witrynę „Nadziei” trzeba było gdzieś umieścić. Myślano najpierw o serwerach darmowych. Szybko jednak zmieniono zdanie. Autorzy potrzebowali solidnej, niezawodnej maszyny, z kilkoma łączami dostępu. Wybór padł na SERWER HomeNet-u w Szczecinie, który oferował wówczas pełne wsparcie dla komponentów FrontPage'a, w którym powstają strony naszej witryny. W tymże też czasie zarejestrowano dwie domeny internetowe: nadzieja.pl i nadzieja.org.pl.

To wszystko jednak nie było wystarczające. Sam tekst, bez elementów interakcji z czytelnikami? Tak narodził się pomysł stworzenia działu PASTORA ON-LINE. Wybór padł najpierw na jednego z młodych pastorów w Warszawie, ale lepszym specjalistą w tej „dziedzinie” okazał się wieloletni przyjaciel Joe'go i Arka — Bernard Koziróg. Jako profesor obeznany z zawiłościami teologii biblijnej oraz globtroter (odwiedził chyba wszystkie kraje biblijne i coś tam jeszcze) nadawał się idealnie. Najpierw występował jako cyberpastor, ale „nie była to najlepsza nazwa” — powiedział. „Chciałem, aby znikło to «cyber», bo nawet moje córki się z tego podśmiewały. A tak na poważnie: nie każdy wie, że przedrostek «cyber» związany jest z Internetem i określeniem mojej działalności w sieci. Poprosiłem Arka, aby zmienił tę nazwę. Ponarzekał trochę, ale wreszcie się zgodził”.

Serwis nabierał rozpędu, rozrastał się. Zmieniał szatę graficzną aż trzy razy, by niedługo potem zmienić ją do postaci obecnej. Został także przedstawiony zgromadzeniu wiernych w czasie jednego z nabożeństw. Przyjęty dobrze, ale bez entuzjazmu. Nie był przecież skierowany do tego właśnie grona odbiorców.

Grzesiek Matła był kolejnym nabytkiem NADZIEJA.PL. Młody, z wieloma pomysłami. Nieco gorzej było jednak z ich realizacją. Przygotował najpierw część materiałów multimedialnych do naszego sklepu, a gdy to do końca nie wyszło, przejął opiekę nad naszym kanałem na IRC-u. Dziś, pracując jako początkujący administrator, nie ma czasu, aby nam pomagać.
    Miejsce Grzegorza zajął Daniel Hatała, który od razu wystartował jako autor programu
ROZWAŻANIA BIBLIJNE. Pracuje prężnie. Sam program doczekał się comiesięcznej aktualizacji i zawiera wiele pożytecznych opcji. Jest także swoistym przypomnieniem, zawsze obecnym na pulpicie komputera po jego uruchomieniu. Daniel miał także w planach napisanie drugiego programu: elektronicznego wydania Biblii. Co pomyślał, tak też wykonał (dziś e-BIBLIA). Dziś to wspaniałe narzędzie do studiów Pisma Świętego. jest jednym z najlepszych na rynku.

Pojawił się kolejny, bardzo interesujący dział — MODLITWA. „Na początku nie bardzo wiedziałem jak ma być jego rola” — powiedział nam Arek. „Ale czułem, że to może być bardzo pożyteczna sprawa. Słyszałem, że są zakonnice, bodajże karmelitanki, które co tydzień modlą się w różnych intencjach. Powiedziałem sobie: czemu nie? U nas będzie jeszcze ciekawiej. Modlić się będziemy codziennie!”. Arek najpierw modlił się sam, choć odzew na tę nową propozycję był dosyć spory. Później dołączyli do niego inni, by dziś stanowić płynną grupę kilkunastu osób. Co jakiś czas serwis odzywa się do osób ślących swe intencje z pytaniem o skuteczność modlitwy. Czasami ktoś odpowiada. Wtedy rezultaty opisywane są na specjalnie do tego celu stworzonej stronie. W zamierzeniach serwisu jest utworzenie strony, gdzie osoby mogłyby zamieszczać podziękowania dla Boga za okazaną opiekę, wsparcie i błogosławieństwo.

W tym mniej więcej czasie pojawiła się nowa książka w wersji elektronicznej: „Nauki z Góry Błogosławienia”, która tym razem, w odróżnieniu do pierwszej „Drogi do Chrystusa”, pojawiała się w odcinkach. Arek nie zdecydował się, aby nagrać jej wersję dźwiękową. Joe zaproponował też koszulki, bluzy i nalepki, które wyprodukował własnym staraniem. Szczególnym powodzeniem cieszyła się bluza z nadrukowanym logo „Masz przyszłość — NADZIEJA.PL”.

Serwis szybko wyposażony został w dodatkowe komponenty, jak różne formularze czy OPCJĘ przeszukującą serwis po podaniu interesującego nas słowa, która to usługa jest bardzo poręczna. KSIĘGA GOŚCI była jedynie dodatkiem, ale i w niej jest już dużo wpisów (wybranych przez redakcję, gdyż wpisy są moderowane).

PYTANIA — kolejny dział, był naturalną konsekwencją rozwoju serwisu. Nie chodziło jednak o zwykły tzw. FAQ, ale o pytania czysto biblijne, coś w rodzaju lekcji. I po raz kolejny ta część naszego serwisu pojawiała się w odcinkach przez kilka miesięcy. Odzew był różny, od entuzjazmu po bezkompromisową krytykę. Teksty zawierają więc wiele materiału czysto biblijnego z komentarzami, jeśli wymaga tego sytuacja. Szkoda, jak niektórzy zaznaczali w swej korespondencji, że tych pytań nigdzie nie da się już zdobyć w formie książki. Wyszła przecież prawie dwadzieścia lat temu.

Po pytaniach przyszła kolej na SKLEP. Niestety, do dziś nie działający, choć plany są ambitne: sprzedaż literatury chrześcijańskiej i nagrań słowno-dźwiękowych najwyższych lotów. Sklep został już wyposażony w specjalny system sprzedaży on-line, a realizacja dokonywana będzie także za pomocą kart kredytowych w tzw. bezpiecznym połączeniu (SSL). Serwis potrzebuje w tym względzie trochę czasu. Ma tylko jednego webmastera, a on tylko dwie ręce i... raptem jedną głowę. Wygląda na to, że sklep uda się uruchomić w 2002 roku, ale nic nie wiadomo. Kiedy będzie musiał zaistnieć, to przyjdzie na to pora.

Gdzieś w grudniu 2000 roku narodziła się idea transmisji na żywo. Choć ten pomysł wracał jak bumerang w wypowiedziach Arka, to jednak zmaterializował się dopiero wtedy, kiedy podłączono drogą radiową miejsce zebrań wiernych z pokojem Arka, który zamienia się wtedy w małe studio nagraniowe. On sam dowcipkuje, iż obecnie jest wirtualnie na każdym nabożeństwie. Stąd te kazania, z których można wysłuchać retransmisji w każdym czasie, łącząc się ze stroną  RADIA OFF-LINE stworzoną właśnie w tym celu. W lutym 2001 odbyły się dwie, 12-godzinne transmisje on-line do Internetu. Z powodzeniem. Pozostaje tylko czekać na możliwość transmisji co tydzień. W planach do końca 2001, a może 2002 roku?

Ostatnią rzeczą, jaka pojawiła się w serwisie, to TAPETY na pulpit do Windows. Wspaniałe obrazki, które serwis oferuje, są nam użyczane dzięki współpracy z Advent Digital Media z USA. Myślimy, iż są uprzyjemnieniem pracy z komputerem. Wskazuje na to częste przez was ładowanie tej strony.

W planowanej na koniec kwietnia 2001 nowej wersji witryny znajdzie się dodatkowy dział pt. CZYTELNIA. Będzie to coś w rodzaju czytelni chrześcijańskiej. Serwis jest w trakcie rozmów z kilkoma autorami, zainteresowanymi współpracą w tym zakresie oraz jednym z wydawnictw.

Zupełną nowinką jest rozpoczęcie prac, wraz ze Sławkiem Gromadzkim, nad stroną ZIELARZA ON-LINE. Materiałów jest tyle, że będziecie mogli tylko na tym skorzystać, gdyż Sławek jest specjalistą z dziedziny medycyny naturalnej i szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Będą więc porady on-line, artykuły o zdrowiu, wreszcie będzie także pomoc: Sławek jest zielarzem. Ma nawet własny sklep, gdzie możecie go zawsze odwiedzić.

To samo tyczy się kolejnych działów planowanych na koniec kwietnia 2001: LEKARZA ON-LINE czy RODZINY ON-LINE. Prowadzone są rozmowy z osobami, które miałyby się tymi działami zająć. W planach istnieją także inne witryny, m. in. uzależnień czy kuchni.

Oczywiście, gdzieś po drodze, stworzono także ANGIELSKĄ wersję serwisu, w której przygotowanie zaangażował się nasz przyjaciel, Piotr Lazar. Jest jednak bardzo zapracowanym człowiekiem i projekt utknął w miejscu. Dziś serwis poszukuje osoby, która mogłaby zająć się uprawą tego poletka, choć docelowo mają w tym miejscu znaleźć się hiperłącza do amerykańskiego odpowiednika naszego serwisu — Tagnet-u i drugiego pod nazwą Bibleinfo.com. Ale to jeszcze sprawa przyszłości.

Z „Nadzieją” współpracuje (lub współpracowało) wiele nieocenionych nam osób, którym jesteśmy wdzięczni za różne drobiazgi, bez których nasz serwis nie byłby tym, czym jest. Wyszczególnienie osób znajdziesz na naszej „ścianie chwały” na stronie AUTORÓW serwisu.

NADZIEJA.PL istnieje dla ciebie. Jeśli czujesz się źle, niekoniecznie duchowo, zawsze znajdziesz u nas słowa pociechy. Potrzebujesz wsparcia? Pomodlimy się za twoje problemy. Pragniesz dyskusji? Pastor on-line czeka na drugim końcu kabelka. Dołącz do nas. Na pewno nie będziesz się nudził. Codziennie jesteśmy w sieci. Wystarczy wstukać www.nadzieja.pl i już jesteś z nami!

AUTORZY

Podkowa Leśna, 15 kwietnia 2001

kontakt: NADZIEJA.PL, ul. 1 Maja 39, 05-807 Podkowa Leśna, Polska
e-mail: redakcja@nadzieja.pl
telefon: +48 (0) (prefiks) 22 729 28 80, praktycznie czynny całą dobę

 
   

[w górę]

   
 

główna | pastor | lekarz | zielarz | rodzina | uzależnienia | kuchnia | sklep
radio
| tematy | książki | czytelnia | modlitwa | infoBiblia | pytania | studia | SMS-y
teksty | historia | księga gości | tapety | ułatwienia | technikalia | e-Biblia | lekcje
do pobrania
| mapa | szukaj | autorzy | nota prawna | zmiany | wyjście

 
 



 

© 1999-2003 NADZIEJA.PL Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Bank: BPH PBK VI/O w Warszawie, PLN: 11 1060 0076 0000 3200 0074 4691
Bank Swift ref. BPH KPL PK