samouczek FP (wersja próbna)

INFORMACJE OGÓLNE
Jak utworzyć ciekawą witrynę WWW? To bardzo proste. Wystarczy mieć program FrontPage... A teraz na poważnie. Pracując z FrontPage od 1997 roku widzę zmiany w pojmowaniu zagadnienia tworzenia stron, czy witryn internetowych. Świat zmierza prosto ku najbardziej intuicyjnej metodzie kreacji, czyli WYSIWYG (ang.: What You See Is What You Get), pozwalającej „ominąć” kodowanie w HTML. Kilka lat temu było to jeszcze czystą mrzonką, wyśmiewaną przez webmasterów, tworzących witryny w edytorach tekstowych, jak HotDog, HomeSite, czy zwykłym Notatniku z Windows. Zresztą skądinąd słusznie, jeśli weźmie się pod uwagę tamte czasy. Śmieją się wprawdzie do dziś, ale mniej pewnie. Sądzę, że kiedyś przestaną śmiać się w ogóle. Działania do wykonania na witrynach przyszłych generacji tak się skomplikują, iż tworzenie ich „z palca” będzie czystą stratą czasu. Dlaczego?

Prosty przykład. Kiedyś podczas mojego wykładu z obsługi FrontPage na sali znalazł się słuchacz, który upierał się, iż tworzenie witryny w edytorze tekstowym jest szybsze. Zaproponowałem sprawdzenie tego w praktyce. Posadziłem obok siebie, przy identycznych komputerach, osobę piszącą w FrontPage'u i owego słuchacza. Poprosiłem, aby zrobili tabelę 12x12, z wyłączonymi krawędziami, w której środku znajdzie się kwadrat o boku sześciu komórek. Z pozoru prosta rzecz. Jak myślicie, kto zrobił to szybciej?

Moim zadaniem nie jest dyskredytowanie osób nie wykorzystujących programów typu WYSIWYG, ale wykazanie, że wybierając te programy pracuje się szybciej, choć niekoniecznie dokładniej. Natomiast zawsze będą potrzebne pewne poprawki, których nie da się inaczej wprowadzić, jak przez edycję czystego kodu. Znajomość HTML przy tworzeniu zaawansowanych witryn będzie jednak w jakimś stopniu potrzebna.

Ten serwis, nazwany Polską Stroną FrontPage®, stawia sobie za cel z jednej strony zapoznać internautę z programem oraz nauczyć jego obsługi w stopniu wystarczającym do budowania stron, z drugiej przekazać wiedzę jak tworzy się witryny, do których ludzie będą chcieli wracać. Ewenementem tego serwisu  będzie to, iż przykłady bazować będą na istniejącej witrynie w sieci WWW. Celowo więc nie tworzę witryny o produktach konkurencyjnych, jak Macromedia Dreamweaver, Adobe GoLive lub nieco zapomniany Net ObjectFusion czy polski Pajączek. O nich znajdziecie mnóstwo informacji w sieci. O samym FrontPage już nie tak wiele, bo oprócz strony firmy Microsoft® i różnych stron hobbystów (w większości już nie działających), próżno szukać o nim wiedzy gdzie indziej, jak w księgarni.

Jako twórca tej strony nie roszczę sobie prawa, aby uznawano mnie za specjalistę w sprawach FrontPage'a i nigdy nie było i nie będzie to moim zamiarem. Chciałbym tylko podzielić się moją wiedzą, gromadzoną przez ostatnie lata z tymi, którzy jej szukają. I jeśli dzięki temu świat internetowych witryn stanie się bardziej zrozumiały i... piękniejszy – mogę wtedy uznać, że osiągnąłem swój cel.

Dziękuję także przeciwnikom samego programu FrontPage. Bez nich ta strona nie mogłaby powstać.

Ten serwis z zasady brzydzi się piractwem, dlatego na tych stronach próżno szukać jakiś download'ów samego programu; wersję demo można ściągnąć z witryny Microsoft-u lub napisać do nich bezpośrednio z prośbą o przesłanie płytki CD z 45-dniową wersją programu (za zaliczeniem pocztowym).

TEMATY W PRZYGOTOWANIU
Przy opracowywaniu tematów korzystałem z wersji FrontPage 2000 i FrontPage 2002, znanego wcześniej pod roboczymi nazwami FrontPage 10 a także FrontPage XP.

Osoby znające wersję FrontPage 2000 ogromnych zmian nie zauważą, ale program jest chyba bardziej funkcjonalny i wyposażony w kilka nowych „ułatwień”. Generuje też czystszy kod HTML (ech, nijak to jest w stosunku do np. Dreamweaver'a Macromedii). Prywatnie dodam, że w kilku miejscach program cofnął się względem poprzedniej wersji. Niektórych funkcji szuka się lub dochodzi się do nich dłużej. Najciekawiej rozwiązane są tzw. zakładki nawigacyjne. Nie trzeba się już przełączać między otwartymi dokumentami za pomocą Folder List (Listy folderów) czy menu Window (Okno). W menu Hit Counter (Licznik trafień) nadal brakuje przycisku Browse (Szukaj), potrzebnego przy wyborze własnej grafiki licznika oraz kilku innych drobiazgów. Za to pełna integracja z Office XP.

W Polsce cały pakiet Office XP po polsku był dostępny od 29 czerwca 2001, a nie jak zwykle bywało trzy miesiące po premierze światowej, licząc od premiery 31 maja 2001. Uaktualnienia pakietu można było dokonać jedynie do końca grudnia 2001. Teraz trzeba go zakupić w cenie nowego. Jedną z zauważonych przeze mnie niedogodności jest problem z rejestracją produktu. Zachodzi ona przez... Internet lub telefonicznie. Oczywiście Microsoft obiecuje, że dziać się to będzie szybko i sprawnie. Z moich doświadczeń z rejestracją MSDN - istny koszmar, gdyż biuro obsługi klienta często nie wie, jak zareagować w nietypowych sytuacjach. Oczywiście — to nie jest reguła.

Oto garść wiedzy na temat tego, co zamierzam zamieścić na Polskiej Stronie FrontPage®:

Instalowanie FrontPage'a
   Wymagania sprzętowe
   Modernizacja z poprzednich wersji
   Instalacja z pakietu Office
   Odinstalowywanie programu
   Koncepcje (założenia) programu
Podstawowe informacje o programie
   Uruchamianie
   Paski narzędzi
   Widoki
   Zamykanie
   Informacje dodatkowe
Planowanie i projektowanie witryny WWW
   Planowanie witryny internetowej
   Planowanie witryny intranetowej
   Projektowanie na papierze
   Projektowanie pod kątem określonej przeglądarki
Tworzenie i zarządzanie witryną
   Otwieranie istniejącej witryny
   Witryny predefiniowane
   Importowanie witryny
   Zakładanie nowej witryny
   Kreatory
   Szablony
   Usuwanie witryny
Opracowywanie treści
   Lista zadań
   Edycja tekstu
      Wstawianie istniejącego
      Formatowanie
      Hiperłącza (linki)
      Podgląd
   Listy i tabele
      Wstawianie i edycja
      Struktura
      Formatowanie
      Tabele zagnieżdżone
   Ramki
      Szablony
      Układ
      Alternatywa bez ramek
Grafika i multimedia
   Problematyka
   ClipArt
   Edycja i formatowanie
   Miniatury
   Linie, figury, rysunki
   Galeria fotografii
   WordArt
   Dźwięki
   Filmy (wideo)
Struktura nawigacyjna
   Tworzenie witryny od podstaw
   Dodawanie nowej strony
   Tytuł
   Tło strony
   Obramowania i cieniowania
   Transparenty i obramowanie wspólne
   Motywy
      Formatowanie całej witryny
      Formatowanie części witryny
      Tworzenie własnego motywu
Animacje na stronach WWW
   Elementy dynamiczne (DHTML)
Zarządzanie witryną
   Opcje
   Publikowanie
      Problematyka
      Folder lokalny
      Serwer WWW
   Administrowanie
   Raporty
   Monitorowanie

Opcje dodatkowe
   FrontPage a konkurencja
   FrontPage i serwery
   FrontPage i baza danych
   Bezpieczeństwo
   Kodowanie polskich znaków
   Domyślne czcionki
   Kontrola nad kompozycją a FrontPage
      Witryny trzeciej generacji
      Przynęty i kuszące drobiazgi
      Tunele wejściowe
      Metafory wizualne
   Gotowe składniki
      Liczniki trafień
      Przyciski aktywowania
      Neon
      Menedżer transparentów reklamowych
      Inne
   Kaskadowe arkusze stylów (CSS)
   Dynamiczny HTML (DHTML)
   Wstawianie kontrolek ActiveX
   Wstawianie wtyczek (Plug-In)
   Wstawianie apletów Java
   Wstawianie obcego HTML
   Makra
   Formularze
   Przygotowanie ilustracji do WWW
   Nadawanie strumieniowe dźwięku a FrontPage
      Windows Media Encoder   
      Real Audio Producer
      Kodeki MP3
      Kodek Quick Time

   strona główna

    Uwaga: wszelkie znaki towarowe zostały użyte tylko celem identyfikacji.
    Copyright ® 2001-2002 by Arkadiusz A. Piętka. Wszelkie prawa zastrzeżone.